RESULTATER 2025

Hvis du vil have vædderlam med på Træf, skal de være registreret i Elitlamm, være gårdmønstret og bedømt på en af Landsbedømmelserne, som foregår den 30. og 31. august:

30. august

Landsbedømmelse på Sjælland kl. 10 hos Marianne Svendsen, Tadre Møllevej 12, 4330 Hvalsø. Indsyning af dyr kl. 9-10. Tilmelding på mail til til marianne@tadregaard.dk senest onsdag 27. august med navn, chr. nr, antal lam med deres nr.
Brug chr. 7801 ved flytning. Der er halm 
på stedet. Sandwich kan bestilles.

31. august 

Landsbedømmelse i Jylland kl. 10 på Det Grønne Museum, Randersvej 4, 8963 Auning. Indsyning af dyr kl. 9-10.
Tilmelding til Lise Jeppesen, tlf. 25 75 49 45 (bedst aften) 
eller på mail til ljvaevestuen@ma-net.dk senest onsdag 27. august med navn, chr. nr, antal lam med deres nr. Brug chr. nr. 108695 ved flytning.

Sandwich 50 kr./stk.. Salg af drikkevarer. Alle er velkommen!

11. -12-. oktober

Træf 2025: Bedømmelser, generalforsamling og auktion,
Jordbrugets Uddannelses Center, Damgårds Allé 5, 8330 Beder.

11. oktober: Kropsbedømmelse og pelsbedømmelse af vædderlam samt generalforsamling. Indlevering af skind til bedømmelse.
12. oktober: Skindgennemgang og auktion af væddere og evt. gimmere.
Mulighed for overnatning fra fredag aften. Program og tilmelding lægges på hjemmesiden i september. 
Tilmelding af dyr/ bespisning/ overnatning senest 25. september.

 

Liste over pelsmønstrede besætninger 2025.